
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 508 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.652 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
